Mesane kanserinin belirtileri nelerdir?

Mesane kanserinin belirtileri nelerdir? Mesane kanserinin belirtileri nelerdir? Sorusunu uzmanlar şu şekilde cevaplamaktadır; en sık görülen şikayet idrardan kan gelmesidir. Kan gelme esnasında ağrı olmaz. Kişi idrarını yaparken sadece idrardan kan gelir. Ancak idrardan kan gelmesi mutlak suretle mesane kanserinin varlığına işaret değildir. İdrar yolu hastalıklarında, üriner sistemdeki taş rahatsızlıklarında ve daha bazı rahatsızlıklarda idrardan kan gelmesi görülebilir. İdrar yaparken ağrı olması ve çok sık idrara çıkma isteği mesane kanserinin belirtisi gibi yorumlanmaktadır ki böyle bir durum söz konusu değildir.

Mesane kanseri gelişmeye başladığında tümör mesane duvarının katlarına doğru ilerlemeye başlamaktadır. Bu ilerleme iç yüzeyden dış yüzeyde yer alan kaslara doğru olur. Tümör henüz derin katlara inmediyse ve yüzeysel bir biçimdeyse açık ameliyat yapılmadan genel anestezi ile kapalı yolla ve genel anestezi ile kanserli hücreler kolaylıkla temizlenmektedir. Mesanede yer alan tümörlerin yüzde 90 kadarı da yüzeysel durumda bulunmaktadır. Mesane kanserinin belirtileri nelerdir? Sorusu cevaplandıktan sonra bazı genel bilgileri vermek de faydalı olacaktır.Sigara birçok kanser çeşidinin oluşmasında etkindir ancak mesane kanserinin oluşumunda daha baskın bir rol oynamaktadır. Sigara içenler mesane kanseri bakımından büyük bir risk altındadır. Mesane kanseri 50 ila 70 yaş arasında çok daha fazla görülmektedir. Lastik, petrol, boya gibi maddelerin imalatında çalışanlar da diğer insanlara nazaran daha fazla risk altındadır. Mesane kanseri erkeklerde kadınlara oranla iki kat daha fazla görülmektedir.

Tümör mesane duvarının alt katlarına yani kas tabasına yayıldığında daha tehlikeli bir hale gelmektedir. Kanser bu aşamadan sonra yakın organları oradan da uzak organlara sıçrayabilir. Bu nedenle erken teşhis oldukça büyük önem taşımaktadır. Erkan teşhis ile kanser yüzeydeyken çok daha kolay temizlenmektedir.

Mesane kanserinin tedavisi Ankara Koru Hastanesi’nde uzman bir ekip tarafından yapılmaktadır. Üroloji alanında oldukça önemli bir isim olan Prof. Dr. Hasan Biri de hastanemizde görev almaktadır. Koru Hastanesi’nde robotik cerrahi sistemi ile birçok üroloji ameliyatı başarı ile gerçekleştirilmektedir.

Mesane kanserinin tedavisi birçok sağlık kurumunda yapılmaktadır ki bu kurumlardan birisi de Ankara’da hizmet veren Özal Koru Hastanesi’dir. Koru Hastanesi aynı zamanda bir robotik cerrahi merkezidir. Üroloji alanında da birçok operasyon robotik cerrahi sistemi ile gerçekleştirilmektedir. Prof. Dr. Hasan Biri de Koru Hastanesi’nde hastalarını tedavi etmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir