Mesane kanserinin belirtileri nelerdir?

Mesane kanserinin belirtileri nelerdir?  Mesane kanserinin en önemli ve belki de tek belirtisi idrardan kan gelmesi olarak karşımıza çıkıyor. Bilinmesi gerekir ki, idrarda kan görülmesi pek çok çeşitli hastalığın da belirtisi olabilmektedir. Çeşitli enfeksiyonlar, taş, kum gibi sıkıntılar, prostat gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır. Bazı durumlarda idrarda bulunan kanın hiçbir sebebi de bulanamamaktadır. Buradaki en ayırt edici özellik, diğer rahatsızlıklarda, bir zorlama meydana geldiğinden idrarda yanma ya da idrar yaparken ağrı hissedilmesidir. Mesane kanserinden kaynaklı idrarda kan görülmesinde hasta ağrı, acı ya da yanma hissetmez.

İdrarda kanama olması dışında, mesane kanserinin çok da fazla bir belirtisi olduğu maalesef bulunmamaktadır. Mesane kanserinde tümör derine inmeden yüzeysel kaldığı durumlarda, açık ameliyata gerek olmadan, hasta çok fazla yorulmadan kapalı olarak cerrahi müdahale yapma şansı bulunmaktadır. Kapalı yöntemler arasında kullanılan robotik cerrahi tekniği ile, hasta çok daha kısa sürede günlük yaşamına dönebilmektedir. Mesane bölgesinde yer alan tümörlerin %90’lık büyük bir bölümü yüzeysel olarak bulunmaktadır. Bilinen diğer bir nokta da mesanede bulanan tümörlerin büyük çoğunluğunun kötü huylu olmasıdır. Bu bölgede iyi huylu tümörlere ender olarak rastlanılır.

Mesane kanseri genel olarak 50 ila 70 arasında görülür. 40 yaşından önce mesane kanseri görülme ihtimali oldukça enderdir. Bu ender vakalarda, genetik faktör, uzun yıllar sigara kullanımı ve boya sayinde uzun yıllar çalışılması gerekçe gösterilebilmektedir. Mesane kanserine yakalanmada en büyük etkenlerden biri sigara kullanımıdır. Yapılan araştırmalar doğrultusunda, sigaranın akciğer kanserinden sonra, mesane kanserine de direkt olarak neden olduğu kanıtlanmıştır. Mesane kanseri erkeklerde görülme oranı kadınlara göre iki kat daha fazladır. Erkeklerin yakalandığı kanser türlerinde mesane kanseri 4. sırada yer alırken, kadınlarda bu sıralama 10’dur.

Mesane kanserlerinde tümörler genel olarak, basit olarak nitelendirilen mesane duvarına yayılmamış kanserlerdir. Robotik cerrahi tekniği ile bu tümörler tamamen temizlenebilmektedir. Yayılım gözlenmiş vakalarda radikal sistektomi yöntemine başvurularak, mesanenin ve çevre organların tamamen çıkartılarak, mesane yerine, hastanın barsağından yapılan yeni bir mesanenin konulması işlemi yapılabilmektedir. Bu en ileri aşamadır ve karar uzman doktor tarafından hastanın hastalığının seyrine göre karar verilmektedir.

Mesane kanserinin tedavisi birçok sağlık kurumunda yapılmaktadır ki bu kurumlardan birisi de Ankara’da hizmet veren Özel Koru Hastanesi’dir. Koru Hastanesi aynı zamanda bir robotik cerrahi merkezidir. Üroloji alanında da birçok operasyon robotik cerrahi sistemi ile gerçekleştirilmektedir. Prof. Dr. Hasan Biri de Koru Hastanesi’nde hastalarını tedavi etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir