Mesane kanserinde genetiklik etken midir?

Mesane kanserinde genetiklik etken midir? Mesane kanserinde de genetik önemli bir etkendir. Ailesinde mesane kanseri öyküsü olan kişilerde, mesane kanseri görülme yüzdesi, diğer kişilere göre çok daha fazladır. Burada bilinmesi gereken nokta ise, ailesinde herhangi bir hastalık bulunan kişilerin mutlaka o hastalığa yakalanacaklarına dair bir bulgu yoktur. Diğer kişilere oranla mesane kanserine yakalanma ihtimalleri daha fazla olacağı için, daha temkinli olmaları gerekmektedir.

Mesane kanserinde genetiklik etken midir? Bu risk faktörü göz önününe alındığında soruya direkt olarak “evet” yanıtı verilebilir. Risk altındaki kişilerin mutlaka kansere yakalanacaklardır demek çok da doğru bir yaklaşım değildir. Genetik faktör dışında da mesane kanserine yakalanma ihtimalini yükselten etkenler mevcuttur. Her kanser türünde olduğu gibi sigara kullanımını bu etkenlerin başında sayılabilir. Yapılan çalışmalar sonucunda sigaranın akciğer kanserine yakalanılmasında etken olduğu saptanmıştır. Mesane kanserinde de, akciğer kanserindeki gibi direkt bağlantı bulunmuştur. Boya sanayinde kullanılan kimyasallarla uzun süre iç içe olmanın ve uzun yıllar tatlandırıcı kullanmanın da, mesane kanserine yol açtığına dair çeşitli araştırmalar mevcuttur. Fakat, bu bulgular kati değildir. Bu kişilerin de ihtimaller dahilinde düzenli olarak muayene olmalarında fayda vardır. Mesane kanserinde erken tanı ve tedavi hayat kurtarır.

 

Mesane kanserinin hangi evrede olduğu, tedavi aşamasında önemli rol oynar. Mesane kanseri erken evrelerde kolaylıkla tedavi edilebilir. Bu yüzden belirtiler mutlaka zaman kaybedilmeden incelenmelidir. Mesane kanseri belirlerinin başında idrardan kan gelmesi yer alır. İdrardan kan gelmesi, çeşitli enfeksiyonlar, taşlar, böbrek kaynaklı sebepler gibi pek çok başka hastalığında habercisi olur. Bu yüzden, mutlaka uzman bir ürolog tarafından hastanın muayene edilmesi gerekir. Mesane kanserin en büyük sıkıntısı ise, çok sık nüks etmesidir. Mesane kanseri hastalarının tedavileri tamamlansa bile çok sık periyotlarla kontrollerinin gerçekleştirilmesi gerekir. Bunun yanı sıra, mesane kanserleri, böbrek kanserlerinin metastaz yapması sonucu da ortaya çıkabileceğinden, bu hastaların her kontrolde böbrekleri de incelenmektedir.

 

Mesane kanseri Ankara Koru Hastanesi’nde robotik cerrahi sistemi ile tedavi edilebilmektedir. Robotik cerrahi sisteminin açık sisteme göre oldukça fazla avantajı vardır. Türkiye’nin en ünlü ürologlarından olan Prof. Dr. Hasan Biri de Koru Hastanesi’nde hizmetlerini sürdürmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir