Mesane kanseri tedavisinin aşamaları nelerdir?

Mesane kanseri tedavisinin aşamaları nelerdir? Mesane kanseri tedavisinin aşamaları, öncelikle tanı ile başlar. Kan, idrar ve çeşitli görüntüleme metotları ile, tümörün varlığından emin olunur. Bu aşamlardan biri olan, endoskopik olarak mesanenin içinin görüntülenmesi sırasında, bölgenin tamamen kazınmasıdır.

Bu aşamada amaç bölgenin tümörden tamamen arınmasına yöneliktir ancak; bölgeden alınan dokular patolojiye gönderilerek tümörün kötü huylu mu iyi huylu mu olduğu araştırılır. Tetkik aynı zaman da tedavi aşamasının başlangıcıdır. Fakat, bu aşamada birden fazla tümör varsa, tümörler çok büyükse ve mesanenin diğer bölgelerine yayıldığı görüntülenmiş ise, tedavi için diğer aşamalara geçilmesi gerekir. Bunun için daha kapsamlı görüntüleme yöntemleri tercih edilebilir. Mesane kanserlerinde basit tümör olarak adlandırılan tümörler, genel olarak mesane kaslarına kadar yayılmamış olan, sadece mesane içerisinde bulunan ufak yapılı tümörlerdir. Mesane bölgesinde bulunan tümörler genellikle kötü huyludur, mesane bölgesinde iyi huylu tümörlere ender olarak rastlanır. Bu yüzden, patoloji sonucu, hastalığın tedavi grafiğinin çizilmesinde önemli rol oynar.

Mesane kanseri tedavi aşamaları, hastalığın evresine, yayılım olup olmadığına, yayılım varsa ne yönde olduğuna göre değişim gösterebilir. Radikal sistektomi, kemoterapi, radyoterapi diğer tedavi aşamaları arasında yer alır. Hangi hastaya hangi tedavinin uygulanacağı, hastanın hastalığının her ayrıntısını gözlemleyen uzman doktorlar tarafından karar verilmektedir. Mesane kanserinde risk faktörleri başlıca; genetik, sigara kullanımı ve boya sanayinde kullanılan kimyasallar ile temas halinde olmaktır. Yakın aile öyküsünde mesane kanseri bulunan kişilerin bu hastalığa yakalanma riski çok daha fazladır. Bu sebeple, risk grubu içerisinde yer alan hastalar, düzenli periyotlarla muayene olmalıdırlar. Yapılan araştırmalarda, sigara kullanımının akciğer kanseri ile direkt bağlantısı olduğunu saptamıştır. Sigaranın dolaylı olmadan, direkt olarak neden olduğu diğer bür kanser türü de mesane kanseridir. Bu riski arttırmamak için sigara kullanımından uzak durulmalıdır. Boya sanayinde kullanılan kimyasalların da, mesane kanseri üzerinde olumsuz etkileri olduğu saptanmıştır. Son olarak, tam kesin bir bulgu olmamasına rağmen, uzun yıllar tatlandırıcı kullanan hastaların da, mesane kanserine yakalandığına dair bulgular mevcuttur. Mesane kanseri çok sık nüks edebilen zorlu bir kanserdir. Hastalar, bu sebeple düzenli kontrollerini kesinlikle aksatmamalıdırlar.

Ankara Koru Hastanesi üroloji alanında mesane kanseri tedavisinde de hastalarına hizmet veren bir sağlık kurumudur. Hastane bünyesinde üroloji başta olmak üzere, pek çok alanda robotik cerrahi teknolojisinden yararlanılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir