Mesane kanseri tedavisinde radyoterapi kullanımı nasıldır?

Mesane kanseri tedavisinde radyoterapi kullanımı nasıldır? Radyoterapi, halk arasında ışın tedavisi olarak da bilinmektedir. Radyoterapi, kanser hücrelerini yok etmek amacıyla yüksek enerjisi olan ışınların kullanıldığı ir tedavi yöntemidir. Radyoterapi uygulama lokal olarak gerçekleştirilir.

Yani hastalığın tamamına değil, sadece tümörün bulunduğu belli bir noktaya ışın verilir. Radyoterapi sadece uygulandığı bölgede bulunan kanser hücrelerini etki altına almaktadır. Radyoterapi tedavisi cerrahi müdahaleden önce uygulandığı gibi sonra da uygulanabilir. Mesane kanseri uzak ya da yakın organlara sıçramışsa radyoterapi tedavi şekli buralarda da tedavi için kullanılabilmektedir. Radyoterapi tedavi şeklinde radyasyon dışarıdan bir makine eşliğinde verilebildiği gibi mesane içine yerleştirilebilen radyoaktif materyal eşliğinde de verilebilmektedir. Mesane içerisine materyal yerleştirilen yöntemde, hastanın hastanede kalması gerekmemektedir. 5 ila 7 hafta arasında süren tedavilerde (bazen daha da kısa sürebilir), 5 günlük kürler uygulanmaktadır.

Mesane kanseri en çok nüks eden kanser türleri arasındadır. Hastalığın en çok tedirgin eden noktası nüks yaşanma ihtimalidir. Bu sebeple tedaviler sona erse dahi, hastalar düzenli kontrollerden geçmektedirler. Tedavinin başarılı olması ve daha kısa sürebilmesi için mesane kanserinin ilk evrelerde olması önemlidir. Metastaz yapmış mesane kanserlerinde, tedavi oldukça zorlaşır.  Bu yüzden vücudunuzda herhangi bir anomali olduğunu fark ettiğiniz anda, o konunun uzmanına görünmek, bir hastalığın erken teşhisi ve hemen müdahalesi için önemlidir.

Üroloji alanında ülkemizin önemli doktorlarında biri olan Prof. Dr. Hasan Biri, Ankara Koru Hastanesi bünyesinde hastalarına hizmet vermektedir. Özellikle, robotik cerrahi ile yüksek teknoloji tedaviler ile hastalara, konforlu bir iyileşme süreci sunulmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir