Mesane kanseri hangi yaş aralığında daha sık görülür?

Mesane kanseri hangi yaş aralığında daha sık görülür? Mesane Kanseri özellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Amerika Birleşik Devletleri’nde yılda 52 bin kişiye, mesane kanseri teşhisi konulmaktadır. Bu hastanaların yaklaşık olarak 12 bini mesane kanserine yenik düşüyor.

 Türkiye’de ise, yılda yaklaşık olarak 30 bin kişiye mesane kanseri teşhisi konuluyor. Yaşın ilerlemesi ile bu teşhiste de artma görülüyor. Mesane kanseri özellikle 50 ila 70 yaşları arasında çok daha sık görülüyor. Mesane kanseri dünya üzerinde görülme sıklığı ise; erkeklerde 4, kadınlarda ise 10. sırada yer alıyor. Erkeklerde mesane kanseri görülme oranı kandınlara göre iki kat daha fazla olarak kayıtlara giriyor. Her kanser türünde olduğu gibi, mesane kanserinde de sigara kullanımı büyük bir risk faktörü. Sigara içerisinde yer alan bazı maddeler tüm kanser türlerinde olduğu gibi, mesane kanserinde de etken rol oynuyor. En büyük zararı ise, vücut içerisindeki oksijen miktarının azalarak, dolaşımın bozulması ve bu nedenle de, hastalıkların iyileşmesinde engel oluşturması. Sigaranın etkileri ise, günlük içelen adete ve kullanım yılına göre değişim gösterebiliyor. Mesane kanserinde diğer etken bir faktör ise, genetik yapıdır. Ailesinde mesane kanseri teşhisi bulunan kişiler, kanser bulunmayan kişilere oranlar iki kat daha fazla risk altındadırlar. Bu sebeple bu kişiler, daha erken yaşlarda, erken teşhis için, düzenli kontroller yaptırmalıdırlar. Tüm hastalıklarda ve özellikle kanserde, erken tanı ve tedavi hayat kurtarır.

Mesane kanseri hangi yaş aralığında daha sık görülür? Mesane Kanseri; 50 yaşından itibaren daha sık görülmektedir. Tıbbin ilerlemesi ile pek çok kanser türü tedavi edilebilmektedir. Fakat, bilindiği gibi bu tedavilerin etkin olarak uygulanabilmesi erken tanı ve tedaviye bağlıdır. Kanser, çok geç farkedilip, metastaz (sıçrama, diğer organlara yayılma) gerçekleştiği zaman, tedavi zorlaşabileceği gibi, hastanın da daha fazla acı çekmesine neden olacaktır. Bazı kötü huylu tümörler de ise, geç tanı yüzünden hiçbir tedavi başarılı olamamaktadır.

Özel Koru Hastanesi’nde, uzman Üroloji doktorları tarafından mesane kanseri alanında başarılı tedaviler gerçekleştirilmektedir. Bu alanda çok fazla başarıya imza atmış olan Prof. Dr. Hasan Biri, hastlarını Özel Koru Hastanesi’nde, robotik cerrahinin hastaya sunduğu konforla tedavi etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir