Mesane kanserinde genetiklik etken midir?

Mesane kanserinde genetiklik etken midir? Mesane kanserinde genetiklik etken midir? Sorusuna ‘evet’ cevabını vermek yanlış olmayacaktır. Mesane kanserinde genetiklik etken midir? Sorusu uzmanlar tarafından da aynı biçimde cevaplanmaktadır. Genetiğin mesane kanseri üzerinde rol oynadığı kanıtlanmış bir durumdur fakat ailede birinde mesane kanseri görüldü diye aile fertlerinin birisinde de mesane kanseri görülecek diye bir durum söz konusu değildir.

Mesane kanserinde genetiklik etken midir? Sorusuna ‘evet’ olarak cevap verdikten sonra mesane kanserini tetikleyen diğer unsurlara da bakma da fayda vardır. Mesane kanserinin oluşmasında en etkin unsurun sigara olduğu günümüzde artık net olarak bilinmektedir. Sigara kanser türleri arasında ilk olarak akciğer kanseri ile birebir etkilidir. Akciğer kanserinin ardından ise mesane kanseri ile birebir ilintili olduğu ispatlanmıştır. Boya imal edilmesinde kullanılan kimyasallar da bu hastalığın oluşmasında etkin bir rol oynamaktadır. Bu sektörde görev alan insanların kısa zaman dilimlerinde gerekli kontrollerden geçmesi oldukça önemlidir. Çevresel faktörlerin de bu konuda önemli olduğu yine uzmanlar tarafından dile getirilmektedir. Bazı tatlandırıcı maddelerin mesane kanserini tetiklediği yönünde bilgiler vardır ancak bu bilgiler tam olarak kanıtlanamamıştır.

Mesane kanserinin hangi evrede olduğu diğer kanser türlerinde olduğu gibi oldukça önemlidir. Eğer tümör yüzeysel ise temizlenmesi oldukça kolay bir biçimde gerçekleştirilmektedir. Yüzeysel tümörlerin bulunduğu vakalarda tümör kapalı sistemlerle temizlenebilmektedir. Temizlenen tümörler patolojik incelemeye de tabi tutulabilmektedir.

Mesane kanseri Ankara Koru Hastanesi’nde robotik cerrahi sistemi ile tedavi edilebilmektedir. Robotik cerrahi sisteminin açık sisteme göre oldukça fazla avantajı vardır. Örneğin kamera yardımı ile operasyon bölgesi on kat büyütülmekte bu da tümörlerin çok daha net olarak görülmesine olanak sağlamaktadır. Robotun kolları ucuna takılan aletler 540 derece dönüş açısına sahiptir ve insan elinin ulaşamayacağı yerlere rahatlıkla ulaşabilmektedir. Tümörler bu biçimde çok daha iyi bir biçimde temizlenmektedir. Prof. Dr. Hasan Biri de Koru Hastanesi’nde hizmetlerini sürdürmektedir.

Koru Hastaneleri iletişim bilgileri şu biçimdedir;

Balgat: Oğuzlar Mahallesi 1375. Sok. Su Apt. No:6/11 Balgat Ankara Tel: +90 (312) 438 83 83

Sincan: Akşemsettin Mah. Huzur Sok. No: 1 Sincan +90 (312) 268 53 53

One Response to Mesane kanserinde genetiklik etken midir?

  1. Bay WordPress diyor ki:

    Merhaba bu bir yorumdur.
    Bir yorumu silmek için giriş yapıp yazının yorumlarına göz atın. Orada düzenleme ve silme seçenekleriniz sizi bekliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir