Mesane tümöründe görüntüleme yöntemleri nelerdir?

mesane-kanseri-tedavisi-ankara (5)

Mesane kanseri tanısında, tümörün varlığının, büyüklüğünün ve yayılımının tam olarak saptanması için çeşitli görüntüleme tekniklerine başvurulur. Mesane tümöründe görüntüleme yöntemleri nelerdir?

Sistoskopi: Işık ve optik sistemi olan ince bir teleskop yardımı ile mesanenin iç kısmının görüntülenmesini sağlayan bir işlemdir. Erkeklerde lokal anestezi ile yapılabilen işlem, kadınlarda genel anestezi ile gerçekleştirilir. Sistoskopi sırasında bölgeden parça ya da doku örneği alınıp, patoloji incelemesi yapılabilir.

İntravenöz Pyelografi: İVP olarak da adlandırılmaktadır. Özel bir kimyasal damardan verilen sıvı böbreklerden süzülerek atılır. Bu sayede böbrekler, üreter, idrar yolları ve mesanenin görülmesine olanak sağlar.

Bilgisayarlı Tomografi: İVP yönteminde olduğu gibi, damardan kimyasal bir sıvı verilir. Bu sayede tüm boşaltım sistemi görülebilirken, kanserin yayılıp yayılmadığı da gözlemlenebilmektedir.

Ultrasonografi: Tanılama işinde an fazla kullanılan yöntemdir. Mesanedeki 1 santimin üzerindeki tümör bu sistemle kolaylıkla belirlenmektedir.

Akciğer Grafisi: Mesane kanserinin akciğere sirayet edip etmediği bu yöntemle belirlenmektedir. Mesane kanserinin ilk yayılımı akciğere olmaktadır.

Manyetik Rezonans Görüntüleme: Kısa adı MRI olan sistemin mesane kanserinin değerlendirilmesinde BT’ye hiçbir üstünlüğü bulunmamaktadır. BT ile paralel biçimde mesane kanseri hakkında bilgi verir. Hangisinin kullanılacağı doktor tercihidir.

Kemik Sintigrafisi: Kanser hücrelerinin kemiklere geçip geçmediği de bu yöntemle belirlenir.

Mesane tümöründe görüntüleme yöntemleri yukarıda belirtildiği gibidir.

Tanı konulduktan sonra, mesane kanserinde ilk yaklaşım cerrahi ile tümörün tamamının tamamen temizlenmesine yöneliktir. Bu aşamada, en çok tavsiye edilen yöntem ise, robotik cerrahi sistemidir. Robotik cerrahi sistemi Ankara’da Koru Hastanesi’nde uzun yıllardır hastalara uygulanmaktadır. Koru Hastanesi’nde üroloji ameliyatlarının tamamına yakını kapalı bir biçimde robotik cerrahi sistemli ile gerçekleştirilmektedir. Üroloji alanında oldukça değerli bir isim olan Prof. Dr. Hasan Biri de Koru Hastanesi kadrosunda yer almaktadır. Koru Hastanesi Anakara’da Balgat ve Sincan semtlerinde hizmet vermektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir