Mesane kanserinin tedavisinde kemoterapi kullanımı nasıldır?

Mesane kanserinin tedavisinde kemoterapi kullanımı nasıldır? Tüm kanser türlerinde kemoterapi uygulama zorunluğu yoktur. Uygulama hastanın yaşına, hastalığın seyrine göre değişim gösterebilir. Bu alamada uygulama seçenekleri konusunda, hastalığınızın seyrini takip eden uzman doktor görüşü esas alınmaktadır.

Kemoterapi çeşitli şekillerde uygulanabilen ve kanserli hücreyi yok etmek için kullanılan ki yasal ilaçlara verilen tedavi yönteminin adıdır. Kemoterapi genel olarak TUR sonrasında uygulanmaktadır. İntravezikal kemoterapi adı verilen tedavi biçiminde kemoterapötik ajan bir kataterin eşliğinde üretra içerisinden mesaneye verilmektedir. Bu yöntemde ilaçlar mesane bölgesinde kaldığı için genel olarak sadece mesanedeki kanserli hücreler etkilenir. İşlem genel olarak haftada bir kez tekrarlanır ve süreç birkaç haftada tamamlanır. Kemoterapi mesaneden başka organlara sıçramış tümörler için de uygulanabilmektedir. Bu durumlar için uygulanacağında ilaç direkt olarak damar içerisinden verilir. Bunun yanı sıra bazı ilaç çeşitleri oral yollada alınabilmektedir. Bu yöntem ise sistemik kemoterapi olarak adlandırılır.

Mesane kanserine neden olan faktörlerin başında genetik, sigara kullanımı ve boya sanayinde kullanılan kimyasallara maruz kalmak olarak sıralanabilir. Sigara kullanımı akciğer kanseri ile direkt bağlantısı saptanmıştır. Bunun yanı sıra, mesane kanserinde de direkt tetikleyici rol üstlendiği de araştırmalar sonucunda kesin olarak bulunmuştur. Bu yüzden risk taşıyan hastalar derhal sigara kullanımı bırakmalıdır. Tam olarak kesin bir bulgu olmasada, uzun süre tatlandırıcı kullanan kişilerde de mesane kanseri görülme ihtimalinin yüksek olduğuna dair bulgular mevcuttur. Mesane kanserinde her kanser türünde olduğu gibi erken teşhisin önemi oldukça önemlidir. Tüm kanser çeşitlerinde eğer hastalığın evresi ilerlemişse tedavi olma imkanı da azalmaktadır.

Mesane Kanserinin tedavisi günümüz teknolojisi ile mümkündür. Mesane kanseri tedavi uzman ürologlar tarafından ülkemizde pek çok sağlık kurumu çatısı altında gerçekleştirilmektedir. Ülkemizde ve dünyada üroloji alanında oldukça tanınmış isimlerden biri olan Prof. Dr. Hasan Biri, Ankara Koru Hastanesi bünyesinde, robotik cerrahi ile hastalara hizmet vermektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir