Mesane kanserinin tedavisinde kemoterapi kullanımı nasıldır?

mesane-kanseri-tedavisi-ankara (1)

Mesane kanserinin tedavisinde kemoterapi kullanımı nasıldır? Mesane kanseri, ölüm ile sonuçlanabilen, fakat tedavisi mümkün olabilen ciddi bir hastalıktır. Mesane kanserine neden olan faktörlerin başında genetik, sigara kullanımı ve boya sanayinde kullanılan kimyasallara maruz kalmak gelir.

Bilindiği üzere sigara kullanımı ile akciğer kanseri arasında direkt bağlantı olduğu saptanmıştır. Buna ek olarak son yıllarda yapılan çalışmalarda, sigara kullanımının mesane kanserinde de tetikleyici rol üstlendiği de araştırmalar sonucunda kesin olarak bulunmuştur. Bu yüzden risk taşıyan hastalar derhal sigara kullanımı bırakmalıdır. Kesin olarak neden gösterilemese de, sigara içerisinde bulunan kimyasallardan dolayı, tüm kanser türlerinde tetikleyici ve riski arttırıcı faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Hastalığa yakalanmayı beklemeden, kullanıma son verilmelidir. Genetik faktör, sigara kullanımı, kimyasallara maruz kalma dışında, tam olarak kesin bir bulgu olmasada, uzun süre tatlandırıcı kullanan kişilerde de mesane kanseri görülme ihtimalinin yüksek olduğuna dair bulgular mevcuttur. Mesane kanserinde her kanser türünde olduğu gibi erken teşhis hayat kurtarır. Tüm kanser çeşitlerinde eğer hastalığın evresi ilerlemişse tedavi olma imkanı da azalmaktadır.

Kemoterapi çeşitli şekillerde uygulanabilen ve kanserli hücreyi yok etmek için kullanılan kimyasal ilaçlara verilen tedavi yönteminin adıdır. Kanser türlerinin tamamında kemoterapi uygulaması zorunluluğu yoktur. Kemoterapi, kanser tedavi yöntemlerinden sadece bir tanesidir ve her hastaya uygulanmayabilir. Uygulama hastanın yaşına, hastalığın seyrine göre değişim gösterebilir. Bu alamada uygulama seçenekleri konusunda, hastalığın seyrini takip eden uzman doktor görüşü esas alınmaktadır. Kemoterapi genel olarak TUR denilen yöntem sonrasında uygulanmaktadır. İntravezikal kemoterapi adı verilen tedavi biçiminde kemoterapötik ajan bir kataterin eşliğinde üretra içerisinden mesaneye verilmektedir. Bu yöntemde ilaçlar mesane bölgesinde kaldığı için genel olarak sadece mesanedeki kanserli hücreler etkilenir. İşlem genel olarak haftada bir kez tekrarlanır ve süreç birkaç haftada tamamlanır. Kemoterapi mesaneden başka organlara sıçramış tümörler için de uygulanabilmektedir. Bu durumlar için uygulanacağında ilaç direkt olarak damar içerisinden verilir. Bunun yanı sıra bazı ilaç çeşitleri oral yollada alınabilmektedir. Bu yöntem ise sistemik kemoterapi olarak adlandırılır. Kemoterapi evresinde uzman doktor görüşü esastır ve çevreden, tanıdıklardan duyulan bilgiler hastanın sadece psikolojik açıdan yıpranmasına neden olacaktır. Kanser hastalarının tedavi süreçlerinde, moral yüksekliği, tedaviyi olumlu yönde etkileyen en önemli faktörler arasında yer almaktadır.

Mesane Kanserinin tedavisi günümüz teknolojisi ile mümkündür. Mesane kanseri tedavi uzman ürologlar tarafından ülkemizde pek çok sağlık kurumu çatısı altında gerçekleştirilmektedir. Ülkemizde ve dünyada üroloji alanında oldukça tanınmış isimlerden biri olan Prof. Dr. Hasan Biri, Ankara Koru Hastanesi bünyesinde, robotik cerrahi ile hastalara hizmet vermektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir