Mesane kanserinde sigara içmenin etkisi nedir?

Mesane kanserinde sigara içmenin etkisi nedir? Uzun yıllar yapılan araştırmalar sonucunda, sigaranın akciğer kanserine neden olduğu net olarak saptanmıştır. Diğer kanser türlerinde de tetikleyici önemli bir faktör olduğu bilinmektedir. Son yıllarda yapılan araştırmalarda, mesane kanserinin de sigaran kaynaklı olacağı da net olarak saptanmıştır. Bu yüzden uzmanlar, sigaradan uzak durulması konusunda ciddi uyarılar yapmaktadırlar.

Mesane kanserinde sigara içmenin etkisi nedir? Yapılan araştırmalarda kesin olarak sigaranın mesane kanserine yakalanmada etken olduğu saptanmıştır. Boya yapımında kullanılan kimyasallar da mesane kanserinin oluşumunda etkili olmaktadırlar. Çevresel faktörler ve genetik yapı da mesane kanserinin oluşumunda etkilidir. Uzun yıllar tatlandırıcı kullanımınında mesane kanserine yol açtığına dair bulgular mevcut.

Mesane kanseri ve diğer ürolojik rahatsızlıklar kapalı yöntemlerle de tedavi edilmektedir. Bu yöntemlerin başında ise, hastalara tedavi aşamasında büyük konfor sağlayan robotik cerrahi gelir. Ankara Koru Hastanesi de robotik cerrahi sistemi ile cerrahi pek çok rahatsızlık robotik cerrahi ile gerçekleştirilmektedir. Robotik cerrahi sisteminde hastanede kalış süresi çok daha kısadır. Robotik cerrahi sistemi ile aletlerin özellikleri ve kameranın görüntüyü 3 boyutlu olarak 10 kat büyütmesinden dolayı tümörler çok daha iyi temizlenebilmektedir. Üroloji alanında çok önemli bir isim olan Prof. Dr. Hasan Biri de Koru Hastanesi’nde hastalara hizmet vermektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir