Mesane kanseri tedavisinde radyoterapi kullanımı nasıldır?

Mesane kanseri tedavisinde radyoterapi kullanımı nasıldır? Mesane kanseri tedavi içerisinde pek çok hastaya uygulanan, tedavi yöntemlerinden biri de radyoterapidir. Radyoterapi, halk arasında ışın tedavisi olarak da bilinmektedir. Radyoterapi, kanser hücrelerini yok etmek amacıyla yüksek enerjisi olan ışınların kullanıldığı bir tedavi yöntemidir.

Radyoterapi tedavisinde, uygulama lokal olarak hastalığın tamamına değil, sadece tümörün bulunduğu belli bir noktaya ışın verilir. Radyoterapi sadece uygulandığı bölgede bulunan kanser hücrelerini etki altına almaktadır. Radyoterapi tedavisi cerrahi müdahaleden önce uygulandığı gibi sonra da uygulanabilir. Mesane kanseri uzak ya da yakın organlara sıçramışsa radyoterapi tedavi şekli buralarda da tedavi için kullanılabilmektedir. Radyo terapi, tedavi sürecinin tamamında değil, belli bir bölümünde etkili olur. Radyoterapi tedavi şeklinde radyasyon dışarıdan bir makine eşliğinde verilebildiği gibi mesane içine yerleştirilebilen radyoaktif materyal eşliğinde de verilebilmektedir. Mesane içerisine materyal yerleştirilen yöntemde, hastanın hastanede kalması gerekebilir. Fakat onun dışında, ayaktan uygulanmaktadır. Hasta seanstan sonra evine dönebilir. 5 ila 7 hafta arasında süren tedavilerde (bazen daha da kısa sürebilir), 5 günlük kürler uygulanmaktadır. Bu süre grafiğinin çıkartılması, hastanın hastalığının seyrine göre uzman doktorlar tarafından yapılmaktadır.

Mesane kanseri maalesef ki nüksün en sık yaşandığı kanser türüdür. Bu hastalığın en büyük handikapı budur. Mesane kanseri hastalarında tedaviler sona erse dahi, hastalar kısa aralıklı periyotlarda kontrollerden geçmelidirler. Tedavinin başarılı olması ve daha kısa sürebilmesi için mesane kanserinin ilk evrelerde olması önemlidir. Metastaz yapmış mesane kanserlerinde, tedavi oldukça zorlaşır. Bu yüzden vücudunuzda herhangi bir anomali olduğunu fark ettiğiniz anda, o konunun uzmanına görünmek, bir hastalığın erken teşhisi ve hemen müdahalesi için önemlidir. İdrarda kan görülmesi pek çok hastalığın habercisi olabileceği gibi, mesane kanseri belirtilerinde de ilk sırada yer alır. Bu yüzden kanama olduğu anda, vakit kaybedilmeden uzman bir üroloğa gözükülmelidir.

Üroloji alanında ülkemizin önemli doktorlarında biri olan Prof. Dr. Hasan Biri, Ankara Koru Hastanesi bünyesinde hastalarına hizmet vermektedir. Özellikle, robotik cerrahi ile yüksek teknoloji tedaviler ile hastalara, konforlu bir iyileşme süreci sunulmaktadır. Mesane kanseri alanında hastane bünyesinde yapılan çalışmalarla da, hasta memnuniyet yüzdesi %99’a ulaşmış durumdadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir