Mesane kanseri tedavisi

Mesane kanseri tedavisi.Mesane kanseri tedavisi mümkündür. Mesane kanseri tedavisi belirli şartlara bağlıdır. Kanserin evresi tümörün bulunduğu yer ve hastanın genel sağlık durumu göz önünde tutularak tedavi biçimi belirlenmektedir. Kötü huylu tümörün ne derenlikte oldu ve mesane dışına yayılıp yayılmadığı tedavi biçiminin belirlenmesinde önemli olmaktadır. Mesane tümörü olan hastalara transuretral tümör rezeksiyonu (TUR) yapılmaktadır. Müdahalenin peşinden patolojik inceleme devreye girmektedir ki bu inceleme kanserin evresini gösterecektir. Mesane kanserinde kötü olan yan hastalığın tekrar nüks etmesidir ki bu oran mesane kanserinde oldukça yüksektir. Nüks etme ihtimali yüksek olduğu için de hastaların sıklıkla kontrolden geçirilmesi gerekmektedir.

Mesane kanseri tedavisi sırasında eğer birden fazla tümör gözlemlenmişse, var olan tümör iki santimetrenin üzerendeyse, tümör tam olarak temizlenememişse ve tekrarlama durumu söz konusu ise sekiz haftada bir tüberküloz aşısı, Mitomycin, Ebirubicin gibi kimyasallarla yıkanarak temizlenemeyen tümör hücreleri yok edilmeye çalışılır. Bu şekilde mesane kanserinin tekrar nüks etmesi önlenmeye çalışılmaktadır. Mesane duvarı üzerende derinleşen tümörler için TUR adı verilen operasyon tedavi sağlayamamaktadır. Bu nedenle de ışın tedavisinin hastalar üzerinde uygulanması gerekmektedir.

Radikal sistektomi  adı verilen yöntem de mesane kanserinin tedavisinde kullanılmaktadır. Bu yöntemde bölgesel lenf bezleri ve mesane parçalanmadan yerinden çıkarılmaktadır. Akabinde ise barsaklardan parçalar alınmakta ve bir mesane yapılmaktadır. Bu mesaneye idrar yolları bağlanmakta ve yeni mesane de anüse, cilde ve ya eski idrar kanalına bağlanmaktadır. Bu tip ameliyatlar erkeklerde ve kadınlarda aynı değildir. Bir takım değişiklikler olmaktadır. Erkeklerde lenf nodülleri mesane ve prostat, bazen de üretra çıkarılmaktadır. Bayanlardaysa lenf nodülleri, mesane, yumurtalıklar, rahim ve vajinanın üst kısmının çıkarılması söz konusu olmaktadır. Operasyonun öncesinde ya da sonrasında kemoterapi uygulamaları yapılabilir.

Mesane kanseri tedavisi bu biçimde yapılabilmektedir.

Ankara Koru Hastanesi tarafından da mesane kanseri tedavisi yapılmaktadır ki Koru Hastanesi üroloji alanındaki ameliyatlarda büyük başarı sağlamıştır. Üroloji alanındaki ameliyatlar robotik cerrahi sistemi ili büyük bir başarı ile yapılmaktadır. Hasta memnuniyeti Koru Hastanesi’nde yüzde 99 seviyesine ulaşmıştır.  Koru Hastaneleri iletişim bilgileri şu biçimdedir;

 

Balgat: Oğuzlar Mahallesi 1375. Sok. Su Apt. No:6/11 Balgat Ankara Tel: +90 (312) 438 83 83

Sincan: Akşemsettin Mah. Huzur Sok. No: 1 Sincan +90 (312) 268 53 53

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir