Mesane kanseri nedir?

Mesane kanseri nedir? Mesane, halk arasında idrar torbası olarak da bilinmektedir. Mesanenin görevi; böbrekler aracılığı ile gelen idrarın dışarı atılmadan önce bir arada toplandığı son noktadır. Mesane kanseri tümörleri iyi huylu ve kötü huylu olmak üzere ikiye ayrılırlar

Mesanede bulunan kötü huylu tümörler mesane kanseri olarak adlandırılmaktadır. Kanser hücreleri, kişilerin kendi hücrelerinin kontrolsüz olarak, sürekli çoğalması ile oluşur. Bu nedenle de tümörler müdahale edilmedikleri takdirde hızla büyümeye devam ederler. Mesane bölgesinde bulunan tümörlerin büyük bir çoğunluğu kötü huyludur ve mesane kanseri olarak adlandırılırlar. Mesane bölgesinde bulunan diğer iyi huylu tümörler kanser değillerdir ve çok ender olarak görülmektedirler.

Mesane kanseri genel olarak mesanenin en iç kısmında bulunan tabakasını meydana getiren üroepitelyum ismi verilen dokudan kaynaklanmaktadır. Bu doku, üroepitelyal karsinom olarak isimlendirilmektedir. Mesanenin kas dokusu gibi bölgelerde de ender olarak kanser oluşumlarına rastlanmaktadır.

Mesane kanseri erken evrelerinde, en iç tabakada oluşum göstermektedir. Kötü huylu tümörler hızla yayılım gösterir. İleri evre mesane kanserlerinde, kanser mesane kas dokusuna ve ardından da mesane çevresinde yer alan yağ dokusuna doğru yayılım gösterir. Metastaz gerçekleşen mesane kanserlerinde yayılım sırası ile, akciğer, beyin, karaciğer ve kemiklere doğru olmaktadır.

Mesane kanseri nedir? Mesane kanseri özetlenmek istenirse, mesane bölgesinde bulunan hücrelerin kontrolsüzce bölünerek, çoğalması sonucu ortaya çıkan kötü huylu yeni oluşum olarak adlandırılabilir. Tüm kanser türlerinde olduğu gibi mesane kanserinde de, erken tanı ve tedavi hayat kurtarır. Kanser tedavilerinde, hastalığın ilk başladığı organda fark edilmesi, tedavinin daha etkili ve kolay olması için bir avantaj sağlar. Metastaz yani başladığı organ dışında diğer organlara da yayılması başlamış olan bir kanserin tedavi oldukça güçtür ve bu hastaların tedavilerinde kesin iyileşme garantisi verilememektedir. Günümüz teknolojileri ile artık pek çok kanser türü erken tanıda rahatlıkla ve hızla tedavi edilebilmektedir.

Mesane kanseri tedavisi Ankara Özel Koru Hastanesi tarafından da yapılmaktadır. Koru Hastanesi robotik cerrahi merkezidir ve mesane kanseri başta olmak üzere, pek çok cerrahi operasyon robotik cerrahi ile gerçekleştirilebilmektedir. Koru Hastanesi yüzde 99 hasta memnuniyetine ulaşan nadir hastanelerdendir. Prof Dr. Hasan Biri de Koru Hastanesi bünyesinde hastaların tedavileri için görev yapmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir