Mesane kanseri neden olur?

Mesane kanseri neden olur? Tüm kanser vakalarında olduğu gibi mesane kanserine yakalanılmasında en etken faktör sigara kullanımıdır. Yapılan araştırmalarda, sigara kullanımı, birinci sırada akciğer kanserine yakalanma ihtimalini arttırken, ikinci sırayı mesane kanseri alır.

Boya sanayinde kullanılan kimyasal maddeler nedeni ile, bu sektörde çalışan kişilerin mesane kanserine yakalanma ihitmalleri de oldukça yüksektir. Diğer en önemli etken ise, genetiktir. Mesane kanseri olarak aile öyküsü bulunan kişilerde, mesane kanserine yakalanma ihtimalinin yüksek olmasının yanı sıra, hastaların ortalamanın daha da altındaki yaşlarda bu hastalıkla karşı karşıya kalabilmektedirler. Yapılan araştırmalarda, erkeklerin, kadınlara oranla iki kat daha fazla bu kanser türüne yakalndığı saptanmıştır. Bu anafaktörler dışında, tatlandırıcıların da mesane kanserine neden olduğu konusunda bulgular mevcuttur. Özellikle 20 yıldan fazla tatlandırıcı kullananlarda, bu risk çok daha fazladır.

Mesane kanseri neden olur, sorusu ile ilgili bilenen yanlış bir önerme ise, dirar tutmanın mesane kanserine neden olduğudur. Tuvalate geç çıkmak, mesanenin incelmesine ve bu sebeple de daha sık tuvalete gitme ihtiyacınızın ortaya çıkmasına neden olacaktır. Aynı etki, ilerleyen yaş nedeni ile, mesane kas yapısının zayıflamasından da kaynaklanabilmektedir. İdrar tutumu, mesanenin tam boşaltım yapmasına engel olacağı için, bu bölge taş, sistit ve çeşitli enfeksiyonların oluşumuna neden olur. Kısaca belirtmek gerekire, idrar tutmanın, mesane kanseri ile direkt bir alakası yoktur. Fakat, idrar tutmanın, mesane ve boşaltım sistemi yapısını bozacağından burada çeşitli hastalıkların gelişmesine neden olacaktır. Kanser vakası ile karşı karşıya kalındığında ise, organ yorgun düştüğü için, yeteri kadar çalışamayacaktır.

Mesane kanseri neden olur? Diğer tüm kanser vakalarında olduğu gibi, mesane kanserinde de başlıklar aynıdır. Genetik yapı, sigara gibi kansorejen madde kullanımı ve çeşitli kimyasallarla iç içe olma. Bu açıdan bakıldığında, herkes bir kanser vakası ile karşı karşıya kalma konusunda risk bölgesinde yer alır. Bu yüzden, tüm kanserler ve hatta tüm hastalıklar için, 30 yaşından itibaren (eğer bir belirti ya da genetik faktör söz konusu değil ise) herkes, düzenli periyotlar ile genel sağlık taramasından geçmelidir. Bu taramalar, kanser vakalarında erken tanı için imkan sağlmaktadır. Mesane kanseri vakalarında erken tanı ve tedavi hayat kurtarır.

Ankara Özel Koru Hastanesi, robotik cerrahi alanında, özellikle üroloji dalında hizmet veren ve mesane kanseri tedavisinde de önemli başarılara imza atan bir sağlık kurumudur. Üroloji uzmanı Prof. Dr. Hasan Bire önderliğinde pek çok hasta, başarılı ve konforlu bir tedavi süreci atlatmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir