Mesane kanseri nasıl teşhis edilir?

Mesane kanseri teşhisi, tahliller sonucunda yapılmaktadır. Mesane kanserinde hastalar genel olarak, idrarlarından kan geldikleri için hekime başvururlar. İdrarda kanaması olan kişilerde ilk olarak bazı kan tahlilleri ile birlikte idrar tahlili istenir. Bunun dışında üriner sistem ultrasonu da istenilen tahliller arasında yer alır.

Bu yöntemde böbrekler ve idrar yolu görüntülemesi yapılır. Kanamanın enfeksiyondan kaynaklanıp kaynaklanmadığı da bu tahlillerle net olarak belirlenebilir. Mesanede 1 cm üzerinde olan tümörler, ultrason ile görülebilmektedir. Fakat, şüphe devam ediyorsa ve bu yöntemle teşhis konulamamış ise, ilaçlı film ya da tomografi ile tekrar görüntüleme yapılması gerekebilir. Mesane kanserinde metastaz gerçekleşip başka organlara yayılım varsa, kilo kaybı, kemik ağrısı gibi şikayetler de ortaya çıkabilir.

Tüm kanser türlerinde olduğu gibi, mesane kanserinde de sigara tetikleyici bir faktördür. Bunun yanı sıra, kimyasal maddelerin üretim yerlerinde çalışanlar ve aile öyküsü bulunanların da mesane kanserine yakalanma ihtimalleri oldukça yüksektir. Ailesinde mesane kanseri bulunan kişilerin, bu kanser türüne yakalanma ihtimalleri, diğer kişilere göre 10 kat daha fazladır. Kanser vakalarının tamamında, erken tanı ve tedavi hayat kurtarmaktadır. Bu yüzden aile öyküsü bulunan kişiler düzenli olarak uzman bir ürologa muayene olmalıdırlar.

Mesane kanseri sıklıkla 50 yaş üzerindeki kişilerde görülmektedir. Aile öyküsü bulunan, sigara kullanan ya da kimyasal madde üretiminde çalışan kişilerde, hastalığa yakalanma yaşı 40 yaşın altına inebilmektedir. Mesane kanseri erkeklerde, kadınlara kıyasla daha fazla görülmektedir. Mesane kanseri nasıl teşhis edilir? Bu teşhis için mutlaka uzman doktor tarafından gerekli tahliller yapılmalıdır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan araştırmalar doğrultusunda, Amerika’da yılda yaklaşık 52 bin kişiye, mesane kanseri teşhisi konulmaktadır. Teşhis konulan hastaların yaklaşık 12 bini ise bu hastalığa yenik düşmektedir. Türkiye’de yılda teşhis konulan hasta sayısı ise 30 bin olarak ifade edilmektedir. Tüm kanser türlerinde ve diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi mesane kanserinde de erken tanı ve teşhis hayat kurtarır. Erken teşhis edilen ve mesanenin alt duvarına inmemiş olan mesane kanserleri çok daha kolay tedavi edilir.

Mesane kanseri Ankara’da Koru Hastanesi’nde uzman doktorlar tarafından tedavi edilmektedir. Ürolog Prof. Dr. Hasan Bire önderliğinde uzman bir tedavi uygulanmaktadır. Koru Hastanesi robotik cerrahi sistemini Ankara’ya getiren ilk özel kuruluştur ve bir çok operasyon robotik cerrahi sistemi ile başarıyla gerçekleştirilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir