Mesane kanserinin belirtileri nelerdir?

Mesane kanserinin belirtileri nelerdir? Mesane kanseri belirtilerinin başında, hastaların doktorlara en sık başvurduğu şikayet idrardan kan gelmesi olarak karşımıza çıkıyor. Bununla birlikte, idrardan kan gelemsi esnasında herhangi bir ağrı yaşanmaz. Bilindiği gibi, kanda idrar görülmesi pek çok rahatsızlığın belirtisi olabilmektedir. Mesane kanseri belirtisi ile diğer hastalıkların belirtisini birbirinden ayıran en önemli nokta, kanama yaşanması esnasında ağrı ya da acı hissedilmemesidir. İdrarda yanma ve ağrı mesane kanseri belirtisi olarak yorumlansa da, ağrı ve yanma mesane kanseri belirtisi değildir.

Mesane kanseri belirtileri bunun dışında çok da belirgin değildir. Mesane kanseri gelişmeye başladığında mesane duvarının katlarına doğru ilerlemeye başlamaktadır. Tümör derine inmeden yüzeysel kaldığı durumlarda, açık ameliyata gerek duyulmadan, hasta çok fazla yorulmadan kapalı olarak cerrahi müdahale yapma şansı bulunmaktadır. Mesane bölgesinde yer alan tümörlerin %90’lık büyük bir bölümü yüzeysel olarak bulunmaktadır.

Mesane kanseri 50 ila 70 arasında sık olarak rastlanılmaktadır. 40 yaşından önce mesane kanseri görülme ihtimali oldukça ender olarak rastlanmaktadır. Mesane kanserine yakalanmada en büyük etkenlerden biri sigara kullanımıdır. Yapılan araştırmalar doğrultusunda, sigaranın akciğer kanserinden sonra, mesane kanserine de direkt olarak neden olduğu saptanmıştır. Lastik, petrol, boya gibi kimyasalların da mesane kanserine neden olduğu görülmüştür. Genetik faktörler de bu etkenler arasında yer alırlar. Mesane kanseri erkeklerde görülme oranı kadınlara göre iki kat daha fazladır.

Mesane kanserlerinde çoğu tümörler basit olarak nitelendirilen ve sadece mesane içerisinde olan tümörlerden oluşmasına rağmen bazı durumlarda mesanenin duvarının alt kısmına kadar inebilmektedir. Bu tarz yayılım gösteren tümörler çok daha büyük tehlike arz etmektedir. Mesanenin tamamını saran tümörlerde, radikal sistektomi yöntemine başvurularak, mesanenin tamamının çıkarılması gerekebilir. Bu hastalarda, barsaklardan alınan parçalarla yeni mesane yapımı gerçekleştirilebilir.

Mesane kanserinin tedavisi birçok sağlık kurumunda yapılmaktadır ki bu kurumlardan birisi de Ankara’da hizmet veren Özal Koru Hastanesi’dir. Koru Hastanesi aynı zamanda bir robotik cerrahi merkezidir. Üroloji alanında da birçok operasyon robotik cerrahi sistemi ile gerçekleştirilmektedir. Prof. Dr. Hasan Biri de Koru Hastanesi’nde hastalarını tedavi etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir