Mesane kanseri neden olur?

mesane-kanseri-tedavisi-ankara (2)

Mesane kanseri neden olur? Tüm kanser vakalarında olduğu gibi, mesane kanserinde de başlıklar aynıdır. Genetik yapı, sigara kullanımı ve çeşitli kimyasallarla iç içe olma. Özetle, herkes bir kanser vakası ile karşı karşıya kalma konusunda risk bölgesinde yer alır. Bu yüzden, tüm kanserler ve hatta tüm hastalıklar için, 30 yaşından itibaren (herhangi bir rahatsızlık belirtisi ya da genetik faktör söz konusu değil ise) düzenli periyotlar ile genel sağlık taramasından geçilmelidir. Bu taramalar, kanser vakalarında erken tanı için imkan sağlamaktadır. Mesane kanserinde erken tanı ve tedavi hayat kurtarır.

Mesane kanseri neden olur? En önemli etken, genetiktir. Mesane kanseri olarak aile öyküsü bulunan kişilerde, mesane kanserine yakalanma ihtimalinin yüksek olmasının ek olarak, hastaların ortalamanın daha da altındaki yaşlarda bu hastalığa yakalanabilmektedirler. Tüm kanser vakalarında olduğu gibi mesane kanserine yakalanılmasında en etken faktörlerden bir diğeri ise sigara kullanımıdır. Yapılan araştırmalarda, sigara kullanımı, birinci sırada akciğer kanserine yakalanma ihtimalini arttırken, ikinci sırada mesane kanserinin oluşumunu tetikler. Boya sanayinde kullanılan kimyasal maddeler nedeni ile, bu sektörde çalışan kişilerin mesane kanserine yakalanma ihitmalleri de oldukça fazladır. Araştırmalar sonucunda, erkeklerin, kadınlara oranla iki kat daha fazla mesane kanserine yakalandığı saptanmıştır. Bu ana faktörler dışında, tatlandırıcıların da mesane kanserine neden olduğu konusunda bulgular mevcuttur. Özellikle 20 yıldan fazla tatlandırıcı kullananlarda, bu risk çok daha fazladır. Elbette ki sigaranın etkileri ile kıyaslanamayacak boyuttadır.

Mesane kanseri neden olur, sorusu ile ilgili olarak bilinen bir yanlış da, idrar tutmanın mesane kanserine neden olduğudur. Tuvalate geç çıkmak, mesanenin incelmesine ve bu sebeple de daha sık tuvalete gitme ihtiyacınızın ortaya çıkmasına neden olacaktır. Aynı etki, ilerleyen yaş nedeni ile, mesane kas yapısının zayıflamasından da kaynaklanabilmektedir. Zamanında tuvalete gitmeyerek, yaşlanma sürecinizi erkene çekersiniz. İdrar tutumu, mesanenin tam boşaltım yapmasına engel olacağı için, bu bölge taş, sistit ve çeşitli enfeksiyonların oluşumuna neden olur. Kısaca belirtmek gerekire, idrar tutmanın, mesane kanseri ile direkt bir alakası yoktur. Fakat, idrar tutmanın, mesane ve boşaltım sistemi yapısını bozacağından burada çeşitli hastalıkların gelişmesine neden olacaktır. Kanser vakası ile karşı karşıya kalındığında ise, organ yorgun düştüğü için, yeteri kadar çalışamayacaktır.

Ankara Özel Koru Hastanesi, robotik cerrahi alanında, özellikle üroloji dalında hizmet veren ve mesane kanseri tedavisinde de önemli başarılara imza atan bir sağlık kurumudur. Üroloji uzmanı Prof. Dr. Hasan Bire önderliğinde pek çok hasta, başarılı ve konforlu bir tedavi süreci atlatmaktadır. Özel Koru Hastanesi robotik cerrahiyi Türkiye’ye ilk getiren ve bu alanda oldukça deneyim kazanmış bir sağlık kurumudur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir