Mesane Nedir?

Mesane Nedir?  Mesane, halk arasında bilinen adı ile idrar kesesidir. Böbreklerden süzülen idrarın son dışa atılmadan önce son olarak toplandığı, balon biçiminde bir organdır. İdrarın depolandığı mesane istemsiz olarak çalışan bir organdır. İdrar yapma istediği uyandığı anda, mesane bekletilmeden tamamen boşaltılması gerekmektedir. İdrar tutumu ilerleyen dönemlerde çeşitli rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Her organda olabildiği gibi mesane bölgesinde kanser meydana gelebilmektedir. Mesane kanseri hızla ilerleyebilen ciddi bir rahatsızlıktır ve teşhis konuldan sonra vakit kaybedilmeden tedavi edilmelidir. Bilinen yanlışın aksine, idrar tutmak mesane kanserine neden olmaz. Fakat, çeşitli başka rahatsızlıklara neden olduğu için, mesane kaslarının zayıflamasına neden olabileceğinden, kansere yakalanıldığında hastalıkla kolaylıkla savaşılamamasında engel olabilecektir. Mesane kanserlerinde tedavi, hastalığın teşhisinden sonra, hastalığın evresine, hastanın yaşına ve hastanın genel durumuna göre karar verilerek uygulanmaktadır. Bu aşamada, alanın da uzman bir ürolog ile çalışmak hastalığın tedavisinde etken rol oynar.

Mesane kanserinin çeşitli tedavi yöntemleri vardır ki bu yöntemlerden birisi de robotik cerrahi sistemi ile yapılan tedavi yöntemidir. Robotik cerrahi sistemi ile üroloji başta olmak üzere birçok ameliyat kapalı olarak büyük bir başarı ile gerçekleştirilmektedir. Robotik cerrahiyi Ankara ilk getiren hastane olan Özel Koru Hastanesi bu alanda oldukça önemli başarılara imza atmıştır. Üroloji dalında günümüzün en önemli isimlerinden biri olan Prof. Dr. Hasan Biri’de Ankara Özel Koru Hastanesi bünyesinde hizmetlerine devam etmektedir.

Robotik cerrahi sisteminde, mesane kanseri tedavisinde hastanın karın bölgesinden 5 adet küçük kesiler açılması gerekmektedir. Bu kesilerden birine kamere, diğer dördüne ise, robotik kollar yerleştirilir. Hekim hastaya hiç dokunmadan, robotik kolları idare ederek operasyonu gerçekleştirir. Kollardan birine yerleştirilen kamere, yüksek çözürlüğü sayesinde görüntüyü 100 kat daha büyüte bilmektedir. Bu yüzden bölgedeki hiçbir ayrıntı kaçırılmadan tümör tamamen temizlenebilir. Bu teknikte yardımcı olan robotik kollar, cerrahın olası el titremelerini ekarte ederek, kusursuz dokunuş yapılmasını sağlar. Robotik cerrahinin hastaya sunduğu en büyük konfor ise erken iyileşme sürecidir. Küçük kesiler nedeni ile hastada çok fazla ağrı olmaz, kanama minimum seviyede olacağı için de, enfeksiyon riski de düşmektedir. Hastanın hastaneden taburcu olma süresi de bu sayede kısalır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir