Mesane kanserinde sigara içmenin etkisi nedir?

Mesane kanserinde sigara içmenin etkisi nedir? Uzun yıllar yapılan araştırmalar sonucunda, sigaranın akciğer kanserine direkt olarak neden olduğu artık net olarak bilinmektedir. Bu aşamada yürütülen çalışmalar kapsamında, uzun yıllar yoğun sigara kullanımının mesane kanserine neden olduğuna dair de önemli bulgular edinilmiştir.

Diğer kanser türlerinde de tetikleyici önemli bir faktör olduğu bilinmektedir. Sigaranın insan vücuduna hiçbir önemli katlısı bulunmamaktadır. Kanser hastalıkları başta olmak üzere de binlerce hastalıkta tettikleyici faktör olarak insanlara zarar vermektedir. Bu sebeple sigara kullanımından kati suretle uzak durulması gerekmektedir. Pek çok sağlık kurumunda sigara kullanıcılarının bu zararlı alışkanlıktan uzak durabilmesi için çeşitli tedaviler uygulanmaktadır.

Mesane kanserinde sigara içmenin etkisi nedir? Sigaranın verdiği zararlar kapsamında yapılan araştırmalarda, mesana kanserine dolaylı olmadan, direkt olarak zarar verdiği saptanmıştır. Sigara kullanımı dışında, özellikle boya yapımında kullanılan kimyasalların da mesane kanseri üzerinde olumsuz etkileri bulunmaktadır. Bu sektörde çalışan kişilerin, düzenli periyotlarda uzman bir üroloğa muayene olmasında fayda vardır. Çevresel faktörler ve genetik yapı da mesane kanserinin oluşumunda etkilidir. 20 yılı aşkın süre tatlandırıcı kullanlar üzerinde yapılan araştırmalarda mesane kanserine yakalandıklarına dair bazı bulgular vardır.

Mesane kanseri ciddi bir hastalıktır. Günümüz teknolojisinde erken evrelerde tanı konulan mesane kanseri tamamen tedavi edilebilmektedir. Mesane kanseri ve diğer ürolojik rahatsızlıklar kapalı yöntemlerle çok daha kolay yapılabilmektedir.. Bu yöntemlerin başında ise, hastalara tedavi aşamasında büyük konfor sağlayan robotik cerrahi gelir. Ankara Koru Hastanesi de robotik cerrahi sistemi ile cerrahi pek çok rahatsızlık robotik cerrahi ile gerçekleştirilmektedir. Robotik cerrahi sisteminde hastanede kalış süresi çok daha kısadır. Robotik cerrahi sistemi ile aletlerin özellikleri ve kameranın görüntüyü 3 boyutlu olarak 10 kat büyütmesinden dolayı tümörler çok daha iyi temizlenebilmektedir. Üroloji alanında çok önemli bir isim olan Prof. Dr. Hasan Biri de Koru Hastanesi’nde hastalara hizmet vermektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir